• تلفن : 02122903390
  • ایمیل: contact@email.com

کاندوئیت

کاندوئیت و متعلقات

لوله کاندوئیت برق لوله ایی است که برای حفاظت و هدایت سیم کشی برقی در یک ساختار ساختمانی یا غیر ساختمانی استفاده می شود. کاندوئیت برقی را می توان از فلز، پلاستیک، فیبر یا خاک آتش دیده ساخت. اکثر کاندوئیت ها سفت و محکم هستند ولی کاندوئیت های فلکسیبل ( انعطاف پذیر ) برای بعضی اهداف استفاده می شوند.

عموما ً لوله فولادی برق توسط برق کاران در محل نصب تجهیزات برقی نصب می شوند. جزییات نصب، شکل و استفاده لوله کاندوئیت برق اغلب از طریق مقررات سیم کشی مشخص می شوند مثل کد الکتریکی ملی (NEC) آمریکا و دیگر کدهای ساختمانی.

یک سیستم کاندوئیت می تواند ضدآب یا قابل استفاده در آب باشد. کاندوئیت فلزی را می توان برای پوشش مدارهای حساس از تداخل الکترومغناطیس استفاده کرد و همچنین از صدور چنین تداخلی از کابل های میانی انرژی جلوگیری کرد.

مقایسه لوله فولادی برق با دیگر روش های سیم کشی

لوله فولادی حفاظت بسیار خوبی برای هادی ها از نظر فشار ، رطوبت ، و بخارهای شیمیایی می باشند. تعداد، سایز و انواع گوناگون سیم و کابل ها را می توان درون یک کاندوییت گذاشت که طراحی و ساخت آن در مقایسه با چندین سلسله کابل یا کابل کامپوزیت ارتقا یافته ساده تر و یا هزینه آن کمتر است. سیستم های برق رسانی در ساختمان ها گاهی لازم است در آنها تغییراتی ایجاد گردد . تغییرات سیم کشی با استفاده از کاندوئیت برقی ساده تر و ایمن تر انجام می گیرد بدلیل اینکه از هادی های موجود می توان صرف نظر کرد و هادی های جدیدی در کاندوئیت ها نصب کرد.

جدول سایز لوله فولادی

 

انواع کاندوئیت و کاربرد آنها در سیستم های  برق :

  1. لوله فولادی برق مشکی :

این نوع لوله فولادی برق ، که عمدتاً به وسیله رنگ در برابر زنگ زدگی مقاوم می شود، را می توان در فضای داخلی بناها و در بتن مورد استفاده قرار داد. کاربرد این قبیل لوله فولادی برق در ارتباط مستقیم با زمین، و یا در جاهایی که در برابر نفوذ عوامل زنگ زدگی و خوردگی شدید است مجاز نخواهد بود.

 

  1. لوله های فولادی گالوانیزه ( لوله های فولادی گالوانیزه درز جوش) :

این گونه لوله فولادی برق و متعلقات آن، که در برابر زنگ زدگی و خوردگی با مواد مقاومی مانند روی یا کادمیم از داخل و بیرون پوشیده می شود را می توان زیر اندود گچی مورد استفاده قرارداد.

 

  1. لوله فولادی گالوانیزه عمقی داغ :

این نوع لوله فولادی برق و متعلقات آن در لوله کشی های روکار که در فضای بیرونی انجام می گیرد و یا در مواردی که لوله های برق در معرض عوامل زنگ زدگی و خوردگی قرار می گیرد مانند محل های با رطوبت بالا و همچنین در مواردی که مقاومت مکانیکی بالا مورد نیاز است می بایست مورد استفاده قرار گیرد.

 

  1. لوله های فولادی گالوانیزه بدون درز ضد انفجار:

این گونه لوله فولادی برق و متعلقات آن در لوله کشی های مناطقی که امکان انفجار و آسیب فیزیکی وجود دارد باید به کار برده شود.

 

 

  1. لوله فولادی قابل انعطاف ( لوله فلکسیبل ) :

در مواردی که لوله فولادی برق از درز انبساط ساختمان می گذرد و یا برای متصل نمودن برق به موتورها یا دستگاههایی که فعالیت آنها با ایجاد لرزش همراه است می توان از لوله فولادی قابل انعطاف متناسب با نوع لوله کشی استفاده کرد. درون این نوع لوله برق باید دارای پوششی از لاستیک، یا مواد مشابه جهت انعطاف باشد .

 

 

متعلقات لوله فولادی برق :

 انواع بوشن - بست اسپیت - زانویی ساده - زانویی دور دار - زانویی درب دار - سه راهی ساده لوله فولادی برق - سه راهی درب دار - براس بوشن - تبدیل لوله فولادی برق – کاندولت - درپوش پلاستیکی و آلومینیومی - بست انتهایی - سرلوله پلاستیکی

مجموعه: برق خواندن 6476 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش:

جستجو