• تلفن : 02122903390
  • ایمیل: contact@email.com

سینی و نردبان کابل

سینی و نردبان کابل

سینی کابل(Cable Tray)

برای انتقال، هدایت و محافظت از سیم و کابل برق و شبکه بر روی دیوار، سقف، زمین و زیر زمین از سینی کابل استفاده می کنند. همچنین در مواردی به جای سینی کابل از سبد کابل نیز برای اتاق سرور استفاده می کنند . سینی کابل ها بیشتر از فلز آهن با روکش گالوانیزه ساخته می شوند  ولیدر بعضی موارد و بنا به دلایل خاص ، از جنس استیل و آهن رنگ شده و حتی از جنس پلاستیک نیز ساخته می شوند. سینی کابل های ساخته شده از ورق گالوانیزه در دو مدل تولید می شوند:

  1. سینی کابل گالوانیزه سرد که برای تولید آن ورق گالوانیزه فابریک را بعد از برش کاری و سوراخ کاری خم کرده و مورد استفاده قرار می دهند.
  2. سینی کابل گالوانیزه گرم که ورق سیاه را بعد از برش کاری، سوراخ کاری و خم کردن در داخل وان اسید، اسید شویی کرده و در مرحله بعد عملیات گالوانیزاسیون را بر روی آن انجام داده تا برای مصرف آماده شود.

کاربرد این سینی در زمینه مرتب کردن کابل‌ها، نگه دارندگی و زیبایی می‌باشد. این سینی‌ها با عرض حداکثر ۱ متر در طول ۲ الی ۳ متری با متعلقات جانبی تولید می‌شود.

نحوه اجرای سینی کابل چگونه است؟

برای اجرای سینی کابل بر روی دیوار اگر سینی کابل قرار است به صورت عمودی روی دیوار نصب شود می توان خود سینی کابل را بر روی دیوار با در نظر گرفتن فاصله با دیوار به منظور سهولت بست زدن کابل ها به سینی ، پیچ رولپلاک کرد . در صورتی که قرار است سینی کابل به صورت افقی نصب شود باید در ابتدا با علامت گذاری مسیر سینی کشی را مشخص نموده و بعد از  نصب ساپورت دیواری سینی کابل و یا تکیه گاه های آویز و ساپورت های ستونی  ، می توان سینی کابل را بر روی ساپورت ها به وسیله پیچ و مهره نصب نمود . لازم به ذکر است که حداکثر فاصله بین ساپورت سینی کابل نباید بیشتر از یک متر و نیم باشد و حتی در مواردی که بار سینی کابل زیاد است (یعنی تعداد کابل های داخل سینی بیشتر از حد استاندارد باشد) باید فاصله ساپورت سینی کابل ها را کمتر کرد . اگر سینی کابل قرار است زیر سقف نصب شود ، در ابتدا بعد از در نظر گرفتن مسیر سینی کابل باید به سقف ساپورت سقفی سینی کابل نصب نموده و بعد از آن سینی کابل را روی ساپورت سینی کابل قرار داده و با پیچ و مهره آن را ثابت کنیم. برای اتصال بین 2 سینی کابل باید از رابط سینی کابل استفاده کنیم تا بین دو سینی کابل که کنار هم هستند جدایی یا به اصطلاح پارگی وجود نداشته باشد. در طول مسیر سینی کابل اگر نیاز باشد مسیر سینی کابل عوض شود باید از زانویی سینی کابل استفاده کرد، البته زانویی سینی کابل دارای تنوع می باشد که عبارتند از زانویی 45 درجه افقی سینی کابل، زانویی 90 درجه افقی سینی کابل، زانویی 90 درجه عمودی سینی کابل و زانویی عمودی قابل تنظیم سینی کابل که بسته به میزان و جهت تغییر مسیر در سینی کابل از هر یک از این زانویی ها استفاده می کنند. در مسیرهایی که سینی کابل نیاز به اضافه شدن از یک مسیر به دو مسیر است از سه راهی سینی کابل استفاده می کنند و اگر نیاز به اضافه شدن به 3 مسیر است از چهارراهی سینی کابل استفاده می کنند. اگر نیاز باشد روی کابل ها به منظور محافظت از آفتاب و سایر پدیده های جوی و همچنین حفاظت مکانیکی و یا زیبایی بیشتر  پوشیده شود ، باید از درب سینی کابل استفاده کنیم.

لوازم جانبی سینی کابل عبارتند از:

- درب سینی کابل

- جوینت ( رابط )  سینی کابل

- پیچ کله قارچی و مهره و واشر

- زانویی سینی کابل

- سه راهی سینی کابل

- چهارراهی سینی کابل

- رایزر عمودی و افقی سینی کابل

- ساپورت سینی کابل

جوینت ( رابط ) سینی کابل چیست؟

 در زمان اجرای سینی برق برای اتصال بین دو سینی کابل و یا لدر کابل به هم از جوینت سینی کابل استفاده می کنند. جوینت سینی کابل در دیواره کناری سینی کابل و یا لدر کابل با استفاده از پیچ و مهره کله قارچی  نصب می شود.

رایزر سینی کابل چیست؟

برای ارتباط بین دو سینی کابل و یا نردبان کابل به هم در دو سطح غیر هم سطح از رایزر سینی کابل استفاده می کنند. شکل ظاهری رایزر سینی کابل تقریبا شبیه به زانویی سینی کابل عمودی می باشد.

بست چنگالی چیست؟

برای نصب و نگهداری کابل برق و یا لوله برق فولادی بر روی سینی کابل از بست چنگالی استفاده می کنند. سینی کابل را می توان بر روی دیوار و یا روی پایه های نردبان کابل نصب کرد تا به وسیله بست چنگالی که روی آن بسته می شود کابل کشی را زیباتر و مستحکم تر انجام داد.

انواع سینی کابل از لحاظ جنس:

  1. سینی کابل گالوانیزه فابریک

ورق گالوانیزه چیست؟

 ورق گالوانیزه به ورق آهنی گفته می شود که با فلز روی پوشانده شده است و از ورق فلزی در مقابل زنگ زدگی محافظت می کند. برای گالوانیزه کردن ورق آهن ابتدا ورق آهن را داخل مذاب روی قرار می دهند و بیرون می آورند تا روی تمام سطح ورق آهن را بپوشاند. از ورق گالوانیزه در سینی کابل گالوانیزه استفاده می شود.

سینی کابل هایی که در سوله‌ها و پارکینگ‌ها و مکان‌های مسقف استفاده می شوند از جنس گالوانیزه فابریک هستند.

 

به چه دلیل از سینی کابل گالوانیزه استفاده می شود؟

یکی از روش های جا به جایی و محافظت از کابل ها و سیم های برق استفاده از سینی کابل گالوانیزه و نردبان کابل گالوانیزه می باشد که به ما در انتقال کابل به حالت افقی و عمودی کمک می کند. در انتهای مسیر سینی کابل ها، از ته بند سینی کابل استفاده می شود و در جاهایی که نیاز به تغییر جهت سینی کابل باشد از زانو سینی کابل استفاده می کنند و در مسیر هایی که نیاز به یک راه اضافه می باشند از سه راهی سینی کابل و اگر نیاز به دو راه اضافه باشند از چهار راهی سینی کابل استفاده می کنند. در مسیر هایی که دیگر نیازی به پهن بودن سینی کابل ها نیست یعنی تعداد سیم ها کمتر شده و از حالت مسیر اصلی به مسیر فرعی رسیده باشند از تبدیل سینی کابل جهت باریک تر شدن سینی استفاده می کنند و با این وسیله یک سینی کابل پهن تر را به یک سینی کابل باریک تر متصل می کنند.

2. سینی کابل با رنگ پودری استاتیک

ویژگی های منحصر به فرد این نوع سینی کابل  نسبت به دیگر سینی‌ها ، پوشش با غلظت بالا، داشتن مقاومت در مقابل رطوبت، حرارت و اشعه UV خورشید می‌باشد.

  1. سینی کابل گالوانیزه گرم

جهت ساخت سینی کابل گالوانیزه گرم ، ورق سیاه را بعد از برش کاری، سوراخ کاری و خم کردن در داخل وان اسید، اسید شویی کرده و در مرحله بعد عملیات گالوانیزاسیون را بر روی آن انجام داده تا برای مصرف آماده شود.

از این نوع سینی کابل جهت محیط های مرطوب و اسیدی استفاده می شود .

 

متعلقات سینی کابل:

 

- درب سینی کابل

- جوینت ( رابط )  سینی کابل

- پیچ کله قارچی و مهره و واشر

- زانویی سینی کابل

- سه راهی سینی کابل

- چهارراهی سینی کابل

- رایزر عمودی و افقی سینی کابل

- ساپورت سینی کابل

 

انواع روش‌های نصب سینی کابل:

نصب سینی کابل به وسیله پایه دیواری (ساپورت دیواری):

در این روش نصاب، ساپورت دیواری که هم سایز سینی کابل می باشد را بوسیله رول بولت به دیوار نصب نموده و سپس سینی فلزی را بر روی آن قرار می‌دهد؛ و در نهایت سینی کابل را با پیچ و مهره به پایه می بندد تا به خوبی سینی کابل در جای خود محکم شود.

 

نصب سینی کابل به وسیله آویز سقفی (ساپورت سقفی):

در این روش ساپورت سقفی به سقف بسته می‌شود و سپس سینی کابل بر روی قسمت افقی آن قرار می‌گیرد.

 

نردبان کابل(Cable Ladder)

نردبان کابل چیست؟

 

از نردبان کابل نیز همانند سینی کابل جهت عبور سیم و کابل‌ها از مسیر مشخص استفاده می‌نمایند. از نردبان کابل علاوه بر کابل های قدرت ، بیشتر در مسیر‌های عمودی استفاده می‌شود، زیرا که محکم کردن کابل در مسیر‌های عمودی به نردبان کابل راحت تر می‌باشد. البته از نردبان کابل در مسیر‌های افقی نیز استفاده می‌شود. از پله‌های نردبان کابل جهت بستن کابل استفاده می‌شود که توسط بست چنگکی و یا بست‌های مخصوص کابل به پله نردبان کابل بسته می‌شود. پله‌های موجود در نردبان کابل معمولاً با حفظ فاصله‌های ۲۵ سانتیمتری نسبت به یکدیگر ساخته میشوند، اما امکان دارد به درخواست مشتری این فواصل تغییر نماید. نردبان کابل جدای از شاخه‌های مستقیم، دارای انواع و اقسام متعلقات نیز می باشد که به عنوان مثال می توان به قطعاتی نظیر: زانو، سه راهی، چهار راهی، زانوی عمودی ، اتصالات رابط، قطعه کاهنده و یا … اشاره نمود؛ که در تصویر زیر متعلقات نردبان کابل آورده شده است.

 

مجموعه: برق خواندن 6943 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش:

جستجو