چاپ کردن این صفحه

متعلقات کابل

گلند

وسیله‌ای است که از آن برای اتصال کابل به جعبه تقسیم ، چراغ ها و تابلوهای برق استفاده می‌شود. گلند کابل معمولاً با نام های کانکتور و بست کابل هم نامیده می شود. یک گلند کابل از ایجاد فشار جلوگیری می کند و از طریق ابزار مناسب، نوع و ویژگی های کابلی که برای آن طراحی شده، از جمله قوانین ایجاد ارتباط الکتریکی با آرمور یا مغزی و سرب یا ورق آلومینیم، باعث ایجاد اتصال می شود.

 

دسته بندی گلند ها از نظر کاربرد

گلندهای کابل از نظر کاربرد در دو نوع گلند ضد انفجار و گلند صنعتی دسته بندی می گردند. گلند ضد انفجار همانطور که از نام آن پیداست در محیط هایی استفاده می گردد که احتمال انفجار بالایی وجود  دارد. برای این که به طور کامل عنوان کرده باشیم این مثال را می زنیم. فرض کنید گلند در محیطی به تجهیز الکتریکی نصب می شود که در آن مکان گاز های مستعد انفجار از جمله هیدروژن وجود دارد (مثلا مناطق نفتی، پالایشگاه ها، محیط های گازی، کارخانه های پتروشیمی و …). در این حالت گاز به درون تجهیز راه پیدا می کند و در زمان روشن شدن تجهیز و جرقه بین کنتاکت ها، آن محیط منفجر می شود. لذا در این مناطق از گلندهای ضد انفجار که کاربرد فراوان در صنعت دارند استفاده می شود. نوع دیگر شامل گلندهای صنعتی می شود که بدون محدودیت در صنایعی که همانند موارد بالا از حساسیت آنچنانی برخوردار نمی باشند مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تفاوت گلند آرمور دار و بدون آرمور در چیست؟

در ابتدا بهتر است کابل آرمور دار را بیشتر بشناسیم.این کابل که به کابل steel wire armoured معروف است یک لایه حفاظ فلزی را دارا می باشد که همین مورد باعث مستحکم شدن و جلوگیری از فشار روی کابل می شود. به طور مثال زمانی که نیاز است کابل به صورت دفنی مورد استفاده قرار گیرد بهتر است از کابل آرموردار استفاده گردد. حالا با این توضیح مختصر می توانیم تفاوت این دو نوع گلند را بدانیم به صورتی که گلند آرموردار برای کابل های آرموردار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

گلند پلاستیکی

گلند پلاستیکی یکی از انواع پر مصرف می باشد که در بازار در دو نوع با استاندارد رزوه PG و استاندارد رزوه متریک در دسترس می باشد. رزوه گلندهای PG بر اساس استاندارد آلمان طراحی گردیده است و در 11 سایز مختلف در بازار موجود می باشد. این نوع متشکل از قطعاتی همچون درپوش، واشر محافظ کابل ، بدنه، چنگال و واشر آب بندی می باشد. از طرفی نوع متریک در 8 سایز موجود می باشد.

 

گلند برنجی

این نوع گلند از جنس برنج به همراه آب کاری نیکل می باشد. مقاومتی 120 درجه ای در برابر حرارت دارد. گلند برنجی هم در دو نوع با رزوه استاندارد PG و متریک در بازار موجود می باشد.

به طور کلی گلندهای موجود در بازار به شرح زیر می باشد:

- فلزی مخصوص فلکسیبل

- فلزی آرموردار جهت کابل های آرمور

- مخصوص کابلهای آرموردار و دارای غلاف سرب (SWA –LEAD COVER)

- فلزی ضد انفجار که هم بصورت آرموردار می باشد و هم بدون آرمورد (EXPLOSION PROOF)

- فلزی جهت لوله های فولادی و گالوانیزه

- فلزی لبه گرد

- آبکاری شدهNICKEL PLATED ) و( STAINLESS STEEL.

 

اجزاء مختلف یک گلند :

گلند ضد انفجار

در فضاهایی که تابش نور آفتاب وجود دارد بعلت مقاومت بالای فلز در برابر تابش نور آفتاب از گلند فلزی ضد انفجار استفاده میگرددکه معمولاً در 2 جنس برنج و استیل قابل ارائه می باشد.

 

متعلقات گلند ضد انفجار

لوازم جانبی گلند شامل شرود (shroud) و ارت تگ (earth tag) و لاگ نات که جزو اجزای جدا نشدنی گلند می باشند.

شرود (shroud) وظیفه پوشش گلند در مقابل گرد و غبار و خاک را بر عهده دارد، ارت تگ (earth tag) که جهت زمین کردن جریان های احتمالی و مهر ه ی لاگ نات برای محکم کردن گلند استفاده می شود.

 

سرکابل و مفصل

سركابل به يك سري لوازمات مخصوص كابل گفته مي شود كه باعث اتصال كابل فشار قوي به شبكه، شينه و يا هرمحل ديگر مي شود.

سرکابل ها به دو نوع  تقسیم می شوند: فشار ضعیف ( تا ولتاژ 1 کیلو ولت) ، فشار قوی ( تا ولتاژ 63 کیلو ولت)

 

سرکابل فشار ضعیف

این سرکابل ها جهت نصب بروی کابل های PVC-PE و تعداد Core های مختلف مناسب می باشند و سطح مقطع 5/2 الی 1200 میلی متر مربع را پوشش می دهند و برای انواع کابل های بدون آرمور استفاده می شوند. زمان مصرف نامحدود می باشد و مطابق با استاندارد CENELEC HD 623 تولید می شوند.

 

سرکابل های فشاری ولتاژ بالا:

در این تکنولوژی ( SLIP ON ) تمام قسمت ها از پلیمر سیلیکون با گرید بالا به صورت پیش ساخته می باشند و هسته کنترل کنده میدان ( استرس کنترل) به شکل مخروطی داخل بدنه تعبیه شده است.

 

سرکابل حرارتی  (Heat Shrinkable Terminations)

از سرکابل های حرارتی جهت اتصال کابل های فشار قوی و متوسط به تجهیزات برقی استفاده می شود.

در سرکابل حرارتي از تيوپ های حرارتی استفاده می شود. اين تيوپ ها از مواد پلی الفين، که عايق الکتريکی بوده و مشخصات مکانيکي بسيار خوبی دارند، ساخته شده است. اين تيوپ ها در اثر حرارت بالای 125 درجه سانتیگراد منقبض و قطر آنها تا اندازه مشخص کاهش مي يابد.

 

اجزای یک سرکابل حرارتی سه رشته

 

سرکابل سرد

سرکابل های سرد برای ولتاژهای  تا حداکثر 24 کیلوولت جهت کابل های تک رشته و سه رشته با عایق XLPE یا EPR و هادی مسی و یا آلومینیومی طراحی شده است. در اين سيستم روکش ها از پليمر سيليکون تهيه شده اند و بعد از توليد، روی يک فنر پليمری قرار داده می شوند که در موقع نصب روی کابل قرار گرفته و در اثر کشيده شدن فنر، روکش روی کابل جمع می شود و به دلیل نصب هم زمان کلیه قسمت های بدنه سرکابل کلدشرینک، همچنین عدم نیاز به تورچ و حرارت (با کشیدن یک فنر از داخل بدنه) زمان نصب به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. بدنه این سرکابل ها از موادی ساخته شده که در برابر رطوبت و آفتاب, مقاومت بسیار خوبی دارد و شامل لایه استرس کنترل داخلی, لایه عایق و لایه هادی خارجی می باشد. در تکنولوژی کلدشرینک, به دلیل استفاده از قطعات سیلیکونی اکسپند شده, یک سرکابل برای محدوده ی وسیعی از سایز های کابل قابل استفاده بوده و بدین ترتیب از تعداد سفارشات کاسته می شود. 

از خصوصیات این محصولات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

- کاربری ساده و آسان

- عدم نیاز به ابزار خاص جهت نصب 

- مقاوم در برابر حلال ها و مواد شیمیایی

- مقاوم در برابر حرارت و رطوبت و شرایط محیطی

- قابل استفاده برای گستره وسیعی از سایزهای کابل 

قابلیت های سرکابل سرد:

- قابل قطع و وصل جهت کابل با عایق پلیمری

- داراری ساختار خشک و قابل نصب در تمام زوایا

- تطابق کامل با استاندارد IEC60859

- طراحی فشرده

- محل مخصوص جهت اندازه گیری ولتاژ خازنی در صورت نیاز

- محل مخصوص جهت نصب در Sf6 و یا روغن                      

 

سرکابل کانکس

سركابل MV و HV كانكس جهت نصب به GIS و ترمينال ترانسفورماتور قدرت تا سطح ولتاژ 245 KV به کار می رود.

 

سرکابل های پلاگ این

سرکابل های پلاگ این جهت اتصال به تابلوها و پست های کمپکت استفاده می گردد.
 از مشخصات آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- قابل قطع و وصل جهت کابل با عایق پلیمری

- دارای سیستم خشک و قابل نصب در تمام زوایا

- طراحی فشرده و قابل لمس

- محل مخصوص جهت اندازه گیری ولتاژ خازنی در صورت نیاز

- قابل ارائه در دو نوع 250A  و  630A

- سرکابلهای پلاگ این 250A  تا ولتاژ 24KV  در دو نوع Straight (مستقیم) و Elbow (زانویی-چپقی) قابل ارائه هستند.

- سرکابلهای پلاگ این 630A  در دو نوع DTS (تکی) و DTB (جفت) قابل ارائه می باشند.

 

مفصل

جهت اتصال دو کابل به یکدیگر ( چه به جهت ادامه کابل کشی و چه به علت گرفتن انشعاب) از مفصل استفاده می شودکه از 1 kV  تا 500 kV  کاربرد دارند.

 

مفصل حرارتی فشار متوسط تا سطح ولتاژ36کیلو ولت

- تكنولوژي ساخت از نوع حرارتي (Heat Shrinkable)

- دارای روكشهاي حرارتي از جنس پليمر كراس لينك شده

- دارای انواع گوناگون جهت اتصال انواع کابلهای با عایق خشک (XLPE) و یا عایق خشک به عایق کاغذ آغشته به روغن(تبدیلی).

- امکان اضافه نمودن كيت ارتينگ جهت كابلهاي با شيلد نواري، آرموردار و سربدار.

- مطابق استاندارد CENELEC HD 629.1 , CENELEC HD 628 &

 

 

 

کابلشو

جهت اتصال هادی به شینه و سایر محل‌های اتصال از کابلشو و جهت اتصال دو سیم هادی به یکدیگر از دوراهه استفاده می گردد.

کابلشو انواع مختلفی دارند از جمله: کابلشو بی متال، کابلشو مسی

 

کابلشو بی متال

کابلشو های بی متال توسط تکنولوژی Friction Welding ساخته می شوند و خلوص مس و آلومینیوم به کار رفته درآنها باید 5/99% باشد. برای بوشینگ 20 کیلو ولت ترانس از DTL2 استفاده می شود.

 

کابلشو مسی

کابلشو پل ارتباطی میان هادی کابل و محل اتصال می‌باشد و باید ظرفیت جریانی مطابق با هادی کابل را دارا باشد. جنس کابلشو برای کابلهای مسی، مس قلع اندود و برای کابل‌های آلومینیومی از لوله آلومینیوم است.

 

سر سیم یا وایرشو  (wire lug)

 

جهت اتصال مطمئن و سریع یک سیم در یک سلول ترمینال از وایرشو های روکش دار استفاده می گردد. مورد استفاده وایرشو از این قرار است که وایرشو به نحوی روی سرِ سیم قرار می گیرد که قسمت عایق وایرشو روی عایق سیم، و قسمت هادی آن روی سیم برهنه که در نظر است زیر ترمینال جاگذاری و پیچ گردد، قرار می گیرد. سپس وایرشو توسط ابزار پرس مناسب (بسته به سایز وایرشو) پرس می گردد تا اتصال مناسب و مطمئن بین وایرشو و سیم برقرار گردد. پس از آن، جهت اتصال سیم و ترمینال کافی است بدنه هادی وایرشو در سلول ترمینال مد نظر قرار گرفته و پیچ گردد.

از مزیت های عمده استفاده از وایرشو در سیم کشی، موارد ذیل را می توان نام برد:

- اتصال مطمئن تر سیم به ترمینال

- ایمنی بالاتر عایق کاری سیم

- عدم نیاز به استفاده از چسب برق

- سرعت کار بالاتر

 

 انواع وایرشو های روکش دار

 

  1. وایرشو های دوبل روکش دار(TE)

وایرشو هـای دوبل روکش دار دارای ورودی دو سیم به صورت همزمان می باشند. دو سیم وارد وایرشــو دوبل شده و با ابزار مناسب پرس می شوند تا ارتباط ناگسستنی فیزیکی بین دو سیم و وایرشو و همچنین ما بین دو سیم برقرار گردد. عایق وایرشو های دوبل به صورت قیفی شکل طراحی شده تا سیم به سهولت در آن قرار گیرد. طول هادی مختلف برای هر سایز وایرشو جهت انطباق با انواع ترمینال ها موجود می باشد. جنس و رنگ روکش وایرشو های دوبل روکش دار مطابق با استاندارد DIN می باشد.

 

شیوه کد گذاری کالا

 

  1. وایرشو های تکی روکش دار(E)

وایرشو های تکی روکش دار دارای ورودی یک سیم می باشد. یک سیم وارد وایرشو تکی شده و با ابزار مناسب پرس می شود تا ارتباط ناگسستنی فیزیکی بین سیم و وایرشو برقرار گردد. عایق وایرشو های تکی به صورت قیفی شکل طراحی شده تا سیم به سهولت در آن قرار گیرد. طول هادی مختلف برای هر سایز وایرشو جهت انطباق با انواع ترمینال ها موجود می باشد. جنس و رنگ روکش وایرشو های تکی روکش دار مطابق با استاندارد DIN می باشد.

 شیوه کد گذاری کالا

 

به منظور اتصال دو کابل یا سیم به یکدیگر، و یا اتصال یک کابل یا سیم به یک هادی دیگر از سرسیم های روکش دار استفاده می گردد.

انواع سرسیم های روکش دار

 

  1. سرسیم های حلقوی روکش دار(RV)

سرسیم های حلقوی روکش دار به منظور اتصال سیم به پیچ هادی استفاده می شود. جهت نصب سرسیم حلقوی، پیچ هادی باز شده، قسمت هادی سرسیم حول پیچ جا گذاری، و پیچ بسته می شود. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آن ها، روکش سرسیم به صورت قیفی شکل طراحی شده است.

شیوه کد گذاری کالا

 

  1. سرسیم های دو شاخ روکش دار(SV)

سرسیم های دو شاخ روکش دار به منظور اتصال سیم به پیچ هادی، بدون نیاز به باز کردن کامل پیچ استفاده می شود. جهت نصب سرسیم دو شاخ، بدون نیاز به باز کردن کامل پیچ، قسمت هادی سرسیم حول پیچ جا گذاری و پیچ محکم می شود. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آنها، روکش سرسیم به صورت قیفی شکل طراحی شده است.

شیوه کد گذاری کالا

  1. سرسیم های سوزنی روکش دار(PTV)

سرسیم های سوزنی به منظور جلوگیری از صدمه دیدن سیم در حالت داخل شدن مستقیم به سلول ترمینال و بستن پیچ ترمینال بر روی سیم استفاده می شود. جهت استقاده، سرسیم سوزنی به سیم پرس می شود. سپس قسمت هادی سرسیم داخل سلول ترمینال قرار می گیرد و پیچ می شود. در نتیجه، ارتباط بین سیم و سلول ترمینال به واسطه قسمت هادی سرسیم سوزنی حاصل می شود. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آنها، روکش سرسیم به صورت قیفی شکل طراحی شده است.

شیوه کد گذاری کال

  1. سرسیم های فیشی نری روکش دار(MDD)

سرسیم های فیشی نری در مقابل سرسیم های فیشی مادگی جهت اتصال موقت دو سیم به یکدیگر استفاده می شود. با بهره گیری از یک زوج سرسیم فیشی نری و مادگی می توان صرفا با نیروی دست و بدون نیاز به ابزار اضافی عمل قطع و وصل بین دو سیم را به دفعات انجام داد. با توجه به نیاز به سختی بالا جهت امکان باز و بسته کردن زوج سرسیم به دفعات، بر خلاف سرسیم های دیگر، جنس هادی این سرسیم از برنج (آلیاژ مس و روی) می باشد. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آنها، روکش سرسیم به صورت قیفی شکل طراحی شده است.

شیوه کد گذاری کالا

 

  1. سرسیم های فیشی مادگی روکش دار(FDD)

سرسیم های فیشی مادگی در مقابل سرسیم های فیشی نری جهت اتصال موقت دو سیم استفاده می شود. این سرسیم، قابلیت جدا شدن از سرسیم فیشی نری صرفاً با نیروی دست و بدون نیاز به هرگونه ابزار را به دفعات دارد. لبه های برگشته شده سرسیم های فیشی مادگی موجب اتصال محکم و مطمئن سرسیم فیشی نری روی مقطع هادی سرسیم است. از این رو می توان از این زوج سرسیم در محیط های با ارتعاش بالا نیز بهره جست. با توجه به نیاز به سختی بالا جهت امکان باز و بسته کردن زوج سرسیم به دفعات، جنس هادی این سرسیم بر خلاف سرسیم های دیگر از برنج (آلیاژ مس و روی) می باشد. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آنها، روکش سرسیم به صورت قیفی شکل طراحی شده است.

شیوه کد گذاری کالا

 

  1. سرسیم های رابط(BV)

سرسیم های رابط به منظور اتصال دائم دو سیم به یکدیگر، و یا افزایش طول دو سیم جهت رسیدن به یکدیگر استفاده می شود. به منظور اطمینان از داخل شدن مقدار کافی سیم در سرسیم و اتصال مطمئن بین آنها، روکش سرسیم به صورت قیفی شکل طراحی شده است.

 

شرینگ حرارتی

شیرینگ حرارتی یا روکش های حرارتی جمع شونده، همانگونه که از نامشان پیداست، لوله های پلاستیکی جمع شونده ای هستند که برای عایق کردن سیم ها، کابل ها، شینه ها، اتصالات، و ترمینال ها از آنها استفاده می شود. این روکش ها در برابر فرسودگی، مواد شیمیایی، و تغییرات آب و هوایی مقاومت ایجاد می کنند و علاوه بر آن، جهت تعمیر عایق سیم ها و کابل ها، خوشه بندی، و کد گذاری آنها بر حسب رنگ، مورد استفاده قرار می گیرند. فرآیند نصب شیرینگ حرارتی به این صورت است که شیرینگ حرارتی پیرامون شیئی که قرار است توسط شیرینگ عایق شود قرار می گیرد. سپس با استفاده از منبع حرارتی مناسب (مانند سشوار صنعتی)، در معرض حرارت قرار می گیرد (میزان حرارت مورد نیاز هر نوع شیرینگ حرارتی متفاوت است). تحت این درجه حرارت، شیرینگ حرارتی تنها در محور قطری منقبض می شود و تشکیل یک عایق محکم، کیپ، و امن را برای شیء مورد نظر می دهد. ویژگی جمع شوندگی شیرینگ حرارتی با تحت تشعشع قرار دادن ماده اولیه پلیمری جهت ایجاد پیوندهای کووالانسی بین اتم های آن ایجاد می گردد. این تشعشع، ساختار مولکولی پلاستیک را به گونه ای تغییر می دهد که تحت تاثیر گرما ذوب نمی شود و تنها خاصیت جمع شوندگی پیدا کند. در نتیجه، این فرآیند خاصیتی موسوم به «حافظه پلاستیکی » به پلیمر می دهد، به این معنا، هنگامی که پیوند متقابل («کراس لینک ») در پلیمر ایجاد شده و به قطر بیشتر از قطر اولیه گسترش پیدا می کند، تحت تاثیر میزان مشخصی حرارت به قطر اولیه اش (قطر قبل از تشعشع) باز می گردد. هر نوع شیرینگ حرارتی دارای ضریب جمع شوندگی خاص خود  می باشد که به نسبت انقباض شیرینگ حرارتی پس از اعمال حرارت در مقایسه با اندازه منبسط شده آن است.

 

نگهدارنده کابل

از این بست ها جهت نگهداشتن کابل در حالت های مختلف استفاده می شود و مانع حرکت یا تکان غیرضروری کابل در حین بهره برداری می شود. در صورت قطع کابل از ایجاد خطر و حرکات شدید کابل جلوگیری می نماید. همچنین در حالت عمودی با تحمل وزن کابل باعث می شود سرکابل صدمه ای نبیند

این بست ها جهت نصب بر روی سینی کابل، دیوار و انواع داربست ها، جهت ثابت کردن کابل در حالت های عمودی و افقی استفاده می شود..

خصوصیات نگهدارنده کابل:

- مناسب جهت کابلهای با قطر 10 الی 300 سانتیمتر

- نصب آسان و سریع

- قابل ارائه با دو جنس آلومینیوم و استیل

- مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی

- مقاومت بالا در مقابل کشش و فشارهای عمودی

- قابل ساخت در دو حالت سه جزئی و دو جرئی

 

مجموعه: برق خواندن 12590 دفعه