• تلفن : 02122903390
 • ایمیل: contact@email.com

کابل

کابل

هر نوع هادی الکتریسیته که توسط ماده ای از محیط اطراف خود عایق شده باشد را کابل می گویند. عایق کابل باعث حفاظت آن در برابر عوامل مختلف طبیعی و مصنوعی می شود.

در انتقال انرژی الکتریکی با قدرت بالا ، برای کاهش افت حرارتی در سیم ها ، باید ولتاژ خط را بالا برد که در این صورت جریان مدار کم می شود. از سیم ها برای انتقال انرژی در منازل و روشنایی ها استفاده می شود و از کابل ها در کارخانجات و اماکن صنعتی استفاده می گردد.

کابل های تلفن از نظر ساختمان و کاربرد با کابل های برق متفاوت می باشند.

هر کابل از سه قسمت تشکیل می شود:

الف) عایق کابل

عایق کابل از جنس های مختلفی درست می شود که مهمترین آن ها عبارتند از:

 1. کاغذ آغشته به روغن   2. مواد پلاستیکی
 2. PVC (پروتودور) 4. P.E.T (پلی اتیلن)

نکته: PVC نمی سوزد ولی پلی اتیلن قابل اشتعال است.

ب) هادی کابل

هادی کابل باعث هدایت جریان الکتریکی می شود که جنس آن اغلب از مس یا آلومینیوم است. هادی کابل ممکن است به صورت افشان یا مفتول (دایره ای یا مثلثی) باشد.

پ) غلاف کابل

این غلاف اغلب از جنس سرب است و برای حفاظت کابل در برابر رطوبت روی عایق کابل استفاده می شود.

برخی از کابل ها فاقد غلاف می باشند. همچنین در کابل هایی که تحت فشار و ضربه قرار می گیرند، برای حفاظت از کابل از نوارهای فلزی استفاده می شود.گاهی اوقات برای حفاظت از غلاف کابل از لایه های قیرگونی نیز استفاده می شود.

در بعضی از کابل ها برای خنک کردن کابل از روغن استفاده می شود که محل ریختن روغن در مرکز کابل و یا در اطراف آن در نظر گرفته می شود. روغن مورد نیاز برای این کابل ها را توسط پمپ های مخصوص ، تحت فشار مشخص وارد محفظه کابل می نمایند.

انواع کابل و کاربرد آن از نظر ساختمان داخلی

 1. کابل پروتودور:

کاربرد این نوع کابل در انتقال و توزیع انرژی برق کارخانجات و شبکه های تا یک کیلو ولت می باشد.

 1. کابل با عایق کاغذی:

کاربرد آن در ساختمان ها و شبکه ها و … می باشد.

 1. کابل با عایق پلاستیکی:

کاربرد آن در کشش ها بوده و دیگر تولید و استفاده نمی شود.

 1. کابل با غلاف سربی (کابل کاغذی با غلاف سربی) :

کاربرد آن در پمپ بنزین ها و مناطق ذخیره نفت و تصفیه خانه ها می باشد.

5.کابل با روپوش آلومینیوم :

کاربرد آن در انتقال انرژی در زمین می باشد.

 1. کابل دریایی :

همان طور که از اسمش پیداست برای انتقال انرژی برق تا ۱۰ کیلو ولت از رودخانه ها و دریاها اغلب از این کابل که نوعی پروتودور می باشد استفاده می شود.

کابل ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

کابل های فشار ضعیف

شامل انواع کابل های مسی و آلومینیومی عایق شده با پلیمر های مختلف می باشند که در سطح ولتاژی 600تا ۱۰۰۰ ولت قرار دارند. این کابل ها برای انتقال الکتریسیته در کاربردهای مختلف از روشنایی تا انتقال نیروی محرکه به الکترو موتورها و … استفاده می شوند.

دامنه بسیار گسترده ای از کابل های فشار ضعیف وجود دارد که به صورت اختصاصی برای محیط های عملیاتی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند طراحی شده اند. دامنه محصولات شامل:

 1. کابل های ضد آتش(IEC331 : برای استفاده در محیط های حساس که اطفاء حریق حائز اهمیت می باشد).
 2. مقاوم در برابر شعله (IEC332 : برای مناطقی که احتمال آتش سوزی وجود دارد و اطفاء حریق لازم نیست ولی کابل نباید شعله ور شود).
 3. غلاف سربی: ایجادیک حفاظ کلی در برابر نفوذ هیدروکربن ها، گازهای خورنده و آب.
 4. کابل های مسلح: ایجاد حفاظت مکانیکی، کم دود، بدون هالوژن، مقاوم در برابر هیدروکربن ها و مواد نفتی می باشد.

کابل های فشار متوسط

کابل هایی با عایق XLPE و هادی مس یا آلومینیوم می باشند که در سطح ولتاژی ۱ تا ۳۶ کیلو ولت قرار داند و به صورت گسترده در مناطق شهری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

 عایق XLPE : این کابل برای مصارف بیست کیلو ولت به بالا استفاده می‌شود که به کابل کراسلینک (Cross Link) معروف است. به صورت مخفف XLPE نامیده می‌شود.

 

سیم و کابل های فشار قوی

کابل های فشار قوی و فوق فشار قوی با هادی مس یا آلومینیومی و عایق XLPE و سطح ولتاژی بالاتر از ۳۶ کیلو ولت ساخته می شوند.

عایق XLPE با استفاده از خط CCV که توسط کامپیوتر کنترل می شود بر روی هادی تزریق می گردد. عایق XLPE  تزریق شده می بایست ساختار کریستالی کاملاً یکنواخت داشته و عاری از هر گونه ناخالصی و خلل و فرجی باشد. در نقاط کلیدی خط CCV کنترل کیفیت های ضروری نیز اعمال می شود. عایق XLPE از نظر فیزیکی و شیمیایی بسیار متمایل به تشکیل زنجیره با مولکول های آب می باشد. اگر آب یا بخار آب در لایه عایق وجود داشته باشند باعث ایجاد این زنجیره ها و پایین آمدن میزان مقاومت الکتریکی عایق می شوند.

سیم و کابل های ساختمانی

 سیم و کابل های ساختمانی وظیفه تقسیم برق در ساختمان را بر عهده دارند. این نوع سیم و کابل ها ، ساختارهای متفاوتی دارند. از جمله این ساختارها می توان به کابل های Flexible اشاره کرد که هادی آنها بایستی Flexible باشد. عایق های به کار رفته در آنهاPVC 70 ºC  یا PVC 90 ºC یا Rubber می باشد. این نوع کابل ها می تواند به صورت شیلد دار بافت مسی ساده یا قلع اندود تولید گردد.

کابل های Heat Resistant دسته دیگری از این گروه می باشد که علاوه بر Flexible بودن هادی، عایق آنها می بایست Silicon Rubber باشد. این نوع عایق دارای تحمل حرارتی ۱۸۰درجه سلسیوس خواهد بود و برای بالا بردن تحمل حرارتی بیشتر آنها و نیز حفاظت عایق در برابر صدمات مکانیکی، از روکش Glass Fiber Braid  استفاده می شود.

 

کابل های ابزار دقیق

کابل های ابزار دقیق در سیستم های کنترلی جهت ارسال / دریافت علائم (سیگنال های) دیجیتال و آنالوگ به / از تجهیزات و حسگرها (سنسور) استفاده می شوند.

این کابل ها اصولاً در سطح ولتاژی 110-24 ولت و / یا جریان نامی ۴-۲۰ میلی آمپر قرار دارند. کابل های ابزار دقیق می بایست در برابر تداخل امواج الکتریکی محافظت گردند.

 

کابل های ضد آتش

کابل های ضد آتش می بایست قادر باشند در مقابل آتش، آتش همراه با آب و / یا آتش همراه  ضربه های مکانیکی مقاومت کنند. کابل هایی که در اماکن عمومی و سیستم های اضطراری نظیر مدارات آژیر اطفاء حریق و سیستم های روشنایی اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند می بایست به عنوان ابتدایی ترین موارد، سلامت انسان ها و کابل کشی ها را با انتشار گازهای اسیدی با خطر مواجه نسازد. این کابل ها می بایست خفه کننده آتش، و کم دود باشند. به عبارت دیگر این کابل ها نباید با از بین رفتن منشا آتش به سوختن ادامه دهند و یا آتش را به نقاط دیگر انتقال دهند و یا دودی ایجاد کنند که مانع از دیدن چراغ های اضطراری یا راه خروجی شود.

 

کابل های مخابراتی

کابل به عنوان بخشی از سیستم ارتباطی با وظیفه انتقال پیام‌ها و اطلاعات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این کابل ها در دو نوع مسی و نوری تولید می شوند و به دو روش هوایی و زمینی تولید می گردند.

کابل های هوایی دارای روکش مستحکم جهت مقاوم سازی کابل در برابر بارندگی و نور خورشید می باشند. این کابل ها به صورت متداول به رنگ مشکی هستند و به واسطه روکش مقاوم، قابلیت خمش کمی دارند و شکننده تر می باشند.

کابل های زمینی دارای رنگ طوسی هستند. از نظر انعطاف پذیری در شرایط بهتری هستند و در محیط داخلی ساختمان کاربرد دارند .

صنایع کابل‌سازی نیز همگام با پیشرفت تکنولوژی مخابراتی پیشرفت داشته و امروزه استفاده از کابل‌های کواکسیال و فیبر نوری، استفاده از سیستم‌های پرظرفیت مخابراتی را میسر ساخته است. سیستم عمدۀ کابل در هزینه‌های مخابراتی و نقش مهم آن در ارسال پیام‌ها و اطلاعات ضرورت توجه دقیق به طراحی و ساخت کامل را به خوبی توجیه می‌کند.

کابل های مخابراتی انواع مختلفی دارند که به دو نوع از مهمترین آن ها می پردازیم.

کابل‌های کواکسیال

کابل هم‌محور یا کابل کواکسیال (Coaxial Cable) کابلی است دارای یک رسانای داخلی که توسط یک عایق منعطف محصور شده‌ و روی این لایۀ منعطف نیز توسط یک رسانای نازک برای انعطاف کابل، به هم بافته شده‌ است. همۀ این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی می شوند. این کابل‌ها دارای امپدانس مخصوص به خود هستند. برای مثال کابل 50 اهمی یا 75اهمی. کابل های مورد استفاده در آنتن ماهواره‌های خانگی و تلویزیون‌ها همگی از نوع کواکسیال 75اهمی هستند. میزان امپدانس و برخی اصطلاحات دیگر معمولا بر روی بدنه این قطعات نوشته می شود. یکی از مشخصات بارز کابل کواکسیال این است که در حالت گیرندگی هیچ نویزی نمی‌تواند در طول خط انتقال وارد آن شود و در حالت فرستندگی هیچ تشعشع و تابشی در طول کابل دیده نمی‌شود. یعنی موج انتقالی کاملا محافظت می‌شود. کابل کواکسیال یکی از مهم ترین و قدیمی ترین محورهای انتقال داده در پروژ های شبکه مخابراتی و محیط های دیگر است و از سال 1396مورد استفاده قرار می گیرد. این کابل ها در حال حاضر در شبکه های داخلی آنتن مرکزی یا سیستم های دوربین مداربسته آنالوگ به کار برده می شود. این کابل از دو سیم تشکیل شده: یک سیم مغز مفتولی و یک لایه مسی که اطراف آن تشکیل شده است که البته این دو سیم توسط ماده پلاستیکی از هم جدا شده اند

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید اکثر کابل های انتقال تصویر (کواکسیال) در سیستم های دوربین مداربسته از پنج لایه زیر تشکیل شده است:

- غلاف بیرونی Outer Jacket 

- لایه مسی بافتی  Braided shield

- لایه محافظ مسی  Foil shield

- لایه عایق جدا کننده بین دو سیم  Dielectric Insulator

- مغز مسی Center Conductor 

مزایای کابل های کواکسیال:

- انعطاف پذیری و قابلیت شکل  پذیری در محیط مورد استفاده

- قابل استفاده بودن برای مدت زمان طولانی

- دوام و پایداری مناسب

- پایین بودن قیمت آن که باعث می شود هزینه نگهداری و توسعه آن کم تر شود

- ظرفیت مناسب ، حداکثر تا ۳۰۰ مگا هرتز در پهنای باند.

- پهنای باند مناسب برای سرویس های مخابراتی از جمله کنفرانس های صوتی و تصویری و سیستم های دوربین مداربسته

کابل‌های نوری

در کابل نوری یا فیبر نوری برای انتقال پیام‌ها و اطلاعات به جای مس از تارهای بسیار ظریف شیشه‌ای استفاده می‌شود.این تارهای شیشه‌ای پالس‌های نوری را انتقال می‌دهند. برای استفاده از این تارها در انتقال پیام‌ها و اطلاعات، ابتدا امواج الکتریکی به پالس‌های نوری تبدیل شده و پس از انتقال به محل مورد نظر مجدداً به صورت پالس‌های الکتریکی تبدیل شده و به این ترتیب امکان ارتباط فراهم می‌گردد. تارهای شیشه‌ای را لایه‌های پلاستیکی ظریف در بر گرفته و مجموعۀ چند تار را با توجه به زوج کابل و محل استفاده از آن، لایه‌های مختلف پلاستیکی و فلزی دربرمی‌گیرد.

يك فيبر نوري از سه بخش متفاوت تشكيل شده است :

- هسته  (Core)

- هسته نازك شيشه اي در مركز فيبر كه سيگنا ل هاي نوري در آن حركت مي نمايند.

- روكش Cladding  بخش خارجي فيبر بوده كه دورتا دور هسته را احاطه كرده و باعث برگشت نور منعكس شده به هسته مي گردد.

- بافر رويه Buffer Coating  

- روكش پلاستيكي كه باعث حفاظت فيبر در مقابل رطوبت و ساير موارد آسيب پذير، است .

صدها و هزاران نمونه از رشته هاي نوري فوق در دسته هائي سازماندهي شده و كابل هاي نوري را به وجود مي آورند. هر يك از كلاف هاي فيبر نوري توسط يك روكش هایي با نام Jacket محافظت مي گردند. فيبر هاي نوري در دو گروه عمده ارائه مي گردند:

- فيبرهاي تك حالته  (Single-Mode) : به منظور ارسال يك سيگنال در هر فيبر استفاده مي شود ( نظير : تلفن )

- فيبرهاي چندحالته (Multi-Mode) : به منظور ارسال چندين سيگنال در يك فيبر استفاده مي شود ( نظير : شبكه هاي كامپيوتري)

فيبرهاي تك حالته داراي يك هسته كوچك ( تقريباً ۹ ميكرون قطر ) بوده و قادر به ارسال نور ليزري مادون قرمز ( طول موج از ۱۳۰۰ تا ۱۵۵۰ نانومتر) مي باشند. فيبرهاي چند حالته داراي هسته بزرگتر ( تقريباً         5 / 62 ميكرون قطر ) و قادر به ارسال نورمادون قرمز از طريق LED مي باشند.

 

انواع کابل فیبر نوری از راست به چپ:  Breakout‎، Loose Tube ،  Distribution، Zipcord

مجموعه: برق خواندن 6372 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش:

جستجو