• تلفن : 02122903390
  • ایمیل: contact@email.com

پله برقی و پیاده رو متحرک

پله برقی راه پله ی متحرکی است که به منظور حمل و نقل افراد و مسافر به بالا و پایین و در یک ارتفاع عمودی استفاده می شود . پله برقی در سراسر دنیا و در مکان هایی که امکان نصب آسانسور وجود ندارد، نصب می شود. بیشترین استفاده از این وسیله در فرودگاه ها و مراکز تجاری ، مراکز حمل و نقل ، مراکز خرید ، هتل ها و ساختمان های عمومی است.

  escalator

پله برقی دارای مزایای بسیاری است به طوری که دارای قابلیت جا به جایی حجم بالایی از افراد می باشد و همچنین قابلیت نصب در همان محل پله های معمولی را دارند .

پله برقی ها هیچ زمان انتظاری ندارند مگر در ترافیک های بسیار سنگین جمعیتی. همچنین از آنها می توان برای هدایت مردم به خروجی های اصلی  یا مکان های خاص مورد نظر کارفرما استفاده کرد.

انواع سرپوشیده آنها برای استفاده در فضای باز نیز در دسترس می باشد. تعداد پله برقی های نصب شده در ایالات متحده بیش از 000/30 دستگاه تخمین زده می شود که قادرند سالانه ۹۰ میلیارد مسافر را جا به جا نمایند.

پله برقی و هم خانواده آن یعنی پیاده رو برقی نیروی محرک خود را  با استفاده از موتورهای جریان متناوبی که سرعت ثابتی را ایجاد می کنند، تأمین می نمایند. این سرعت عموماً بین 3/0 تا 6/0متر بر ثانیه است.

“اختراع پله برقی به شکل قابل استفاده برای عموم را به یکی از کارمندان شرکت آسانسور اوتیس به نام چارلز دی سیبرگ نسبت می دهند.”

در سال ۱۹۱۰ سیبرگ حق ثبت اختراع خود را به شرکت آسانسور اوتیس واگذار نمود. علی رغم پیشرفت های بسیاری که در زمینه تکمیل این اختراع از بدو تولد تاکنون صورت گرفته، اما طراحی اولیه سیبرگ، هنوز هم اساس ساخت پله برقی است. این ماشین تشکیل شده از دو پلتفرم بالا و پائین که توسط یک خرپای فلزی به هم متصل هستند. خرپا شامل دو چرخ محرک  است که یکسری پله تاشو را  به صورت یک حلقه پیوسته به حرکت در می آورند. خرپا همچنین مجهز به حفاظ و  دو نوار دستگیره است که با سرعتی هماهنگ با سرعت حرکت پله ها حرکت می کنند .

اجزای پله برقی  را در شکل زیر می بینید.

 

 escalator

 نقش سکو های بالا و پایین در پله برقی چیست؟
این سکو ها ، قسمت های منحنی به همراه موتور، گیربکس و پله ها را در خود جای می دهند  سکوی بالا شامل موتور گیربکس و سایر تجهیزات اصلی می باشد .

سکوی پایینی چرخ ها و تجهیزات لازم جهت بازگشت پله به مبدأ را درخود نگهداری می کند ، همچنین این قسمت ها وظیفه ی استحکام خرپا را به عهده دارند .

این سکو ها دارای سینی شانه ای هستند که یکی از وطایف آنها ایجاد محلی برای سوار و یا پیاده شدن مسافران می باشد .

این سینی ها اغلب متحرک بوده و برای دسترسی به قطعات و تجهیزات زیر سکو ها قابلیت جا به جایی دارند.

“صفحه شانه ای ، قسمتی است که بین سکو و پله های متحرک قرار می گیرد.”

نام گذاری آن به این دلیل است که لبه های رو به روی پله مجهز به شانه هایی است که بین لبه های پله ها قرار می گیرند. این طراحی بدین جهت به کار رفته تا فاصله بین قسمت ثابت سکو و پله ها را پر نموده و اجازه ندهد تا اشیا در این شکاف گیر کنند.

 

پیاده رو متحرک

Moving walks

 رمپ یا پیاده روی متحرک وسیله ای جهت انتقال افراد در سطوح هم تراز یا با اختلاف ارتفاع کم می باشد که در فرودگاه ها ، فروشگاه ها، پایانه های مسافری ، و اماکن دیدنی و زیارتی کاربرد دارد.

زاویه شیب آن حداکثر ۱۲ درجه نسبت به افق می باشد.

محاسبه ظرفیت جا به جایی افراد در رمپ به صورت ct=3600*V*K/0.4   که در آن k در صورتی که عرض پیاده رو 20/1 باشد، برابر 5/2 است.
سرعت نامی پیاده رو متحرک در ورودی و خروجی حداکثر 75/0 متر بر ثانیه است.

تحت شرایط خاصی سرعت نامی پیاده روی متحرک به 9/0 افزایش می یابد که در این صورت نباید عرض پیاده رو متحرک از 10/1 افزایش یابد.
در صورتی که زاویه شیب بیشتر از ۶ درجه باشد پیاده رو متحرک باید حداقل 4/0متر را با زاویه کمتر از ۶ درجه طی کند و در صورتی که سرعت آن 9/0متر بر ثانیه باشد این فاصله به 6/1 متر افزایش می یابد.

 Moving walks

 

 

 

 

 

 

مجموعه: فعالیت های ما خواندن 6955 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش:

جستجو