• تلفن : 02122903390
  • ایمیل: contact@email.com

آسانسور

آسانسور Elevator

آسانسور وسیله حمل و نقل عمودی است که با سیستم تعلیق و تعادل نیروی محرکه، عمل جا به جایی را انجام می دهد. در واقع برای آشنایی بیشتر با این وسیله باید گفت که بشر در قرن های گذشته از بالابر استفاده می کرده است، اما پایه گذار علمی و طراح آسانسور امروزی دانشمند و ریاضی دان بزرگ، اتوود است که با ساختن ماشین اتوود که عبارت بود از دو وزنه که با یک نخ به یکدیگر متصل می شدند و روی قرقره ها بالا و پایین می رفتند توانست طرج ابتدایی یک آسانسور را ارائه دهد.

آسانسور Elevator

 اما اولین آسانسور به شکل امروزی که دارای ترمز ایمنی بود توسط اوتیس در آمریکا ساخته و آزمایش شد و سپس بعد از آن دیگران نیز به ساخت انواع آسانسور دست زدند و صنعت آسانسور شکل گرفت.

آسانسور از لحاظ نحوه وارد شدن نیروی محرکه به کابین آسانسور به چهار دسته کلی تقسیم می گردد: آسانسور کششی ،آسانسور هیدرولیک ، آسانسور وینچی ،آسانسور مغناطیسی.

 

1.آسانسور کششی (Traction Elevator)

بیشتر آسانسورهایی که در ایران نصب می گردد از نوع کششی می باشد. همانطور که در ساختمان های مختلف مشاهده کرده اید نحوه کار این نوع آسانسورها بر اساس نیروی اصطکاکی است که بین سیم بکسل های متصل به کابین و فلکه کششی موتور به وجود می آید. یعنی آسانسورهای کششی در واقع در بالای خود دارای فلکه (قرقره) می باشند که روی موتور آسانسور می باشد و سیم بکسل ها دور آنها وجود دارد. سیم بکسل ها از یک سر به کابین آسانسور و از سر دیگر به قاب وزنه آسانسور متصل هستند و طبیعتاً با حرکت فلکه موتور در دو جهت مختلف، حرکت رو به بالا یا پایین کابین آسانسور انجام می شود. در واقع کابین آسانسور در چاه آسانسور به صورت معلق می باشد که در شکل مشخص است  و به این امر سیستم تعلیق آسانسور می گویند. از لحاظ علمی در داخل قاب وزنه ، وزن وزنه ها برابر با وزن کابین به اضافه نصف وزن ظرفیت کلی کابین است. بطور مثال اگر ظرفیت کابین آسانسور 8 نفره باشد (به ازای هر نفر 75 کیلوگرم در نظر بگیریم)، در کل ظرفیت کلی کابین 600 کیلوگرم خواهد بود که طبیعتاً نصف این مقدار برابر با 300 کیلوگرم خواهد بود . حال این مقدار را با وزن خود کابین آسانسور جمع می کنیم و وزنی که به دست می آید وزن کلی است که باید در قاب وزنه وجود داشته باشد.

اجزای آسانسور کششی
  

 2.آسانسور هیدرولیک (Hydraulic Elevator)

نوع دیگری از آسانسور، آسانسور هیدرولیک می باشد که نحوه جا به جایی کابین آسانسور در آن بطور کلی با نحوه جابجایی کابین در آسانسور کششی فرق می کند. زیرا در آسانسور هیدرولیک جا به جایی کابین آسانسور فقط توسط جک بالابر خاصی انجام می شود که از نوع جک و موتور هیدرولیک (روغنی) می باشد. در واقع در این نوع آسانسور دیگر موتوری در بالای چاه آسانسور وجود ندارد به همین دلیل طبیعتاً پشت بام خانه زیباتر خواهد بود. البته باید توجه نمایید که به دلیل ساختار این نوع آسانسور فقط تا 5 یا 6 طبقه پاسخگو خواهد بود در حالی که آسانسور کششی طبقات بسیار بالاتری را پشتیبانی می نماید.

نحوه کار یک آسانسور هیدرولیک بدین صورت است که در آسانسور هیدرولیک یک موتور هیدرولیکی سه فاز غوطه ور در روغن وجود دارد که این موتور دارای یک شیر الکتریکی خاص به نام پاور یونیت می باشد، که وظیفه اش تأمین فشار روغن برای جک هیدرولیک آسانسور می باشد و در واقع با تغییر فشار روغن ، جک مربوطه کابین آسانسور را به بالا یا پایین حرکت می دهد. البته باید توجه داشت که هزینه موتورهای هیدرولیک بسیار بالاتر از موتور آسانسور کششی می باشد، به همین خاطر در ایران کمتر از آسانسور هیدرولیک استفاده می گردد. همچنین نکته قابل توجه در آسانسورهای هیدرولیک این است که خیلی از افراد تصور می کنند مصرف برق این آسانسور ها نسبت به آسانسورهای کششی بالاتر است ولی این امر درست نیست زیرا موتور هیدرولیکی آسانسور هیدرولیک و فشار روغن فقط در حرکت به سمت بالا کار می کند و برای حرکت کابین آسانسور به سمت پایین نیازی به کار موتور و ایجاد فشار روغن نیست. طبیعتاً در حرکت به سمت پایین موتور هیدرولیکی خاموش است و فقط با با بازکردن شیر و تخلیۀ کنترل شده روغن جک هیدرولیک ، کابین آسانسور به آرامی به سمت پایین می آید. بنابراین مصرف برق بالایی نخواهد داشت.

 

 آسانسور هیدرولیک

فواید کلی آسانسور هیدرولیک به شرح زیر می باشد:

  • خرابی و استهلاک کمتر قطعات نسبت به آسانسور کششی.
  • حرکت بسیار نرم در استارت اولیه.
  • به دلیل اینکه قاب وزنه و سیم بکسل ندارد می توان آسانسورهای بسیار زیباتر و شیشه ای ساخت.
  • عیب یابی راحت تر و تعمیرات سریع تر.
  • موتور خانه در پشت بام وجود ندارد.
  • سازه لازم برای این نوع آسانسور سبک تر است.
  • تنظیمات دقیق تر برای ایست در طبقات.
  • می توان آسانسورهای باربری و بسیار پرقدرت ساخت.

 اجزای آسانسور هیدرولیک

3.آسانسور وینچی

نوعی آسانسور است که با زنجیر یا طناب فولادی آویزان شده و نیروی رانش به طریقی به غیر از اصطکاک به آن وارد می‌شود. در این نوع آسانسورها قاب وزنه وجود ندارد.

4.آسانسور مغناطیسی

در این آسانسورها ریل‌ها و تجهیزات متصل شده روی دیوار چاه آسانسور با مغناطیس دائم نقش استاتور موتور و کابین آسانسور نقش روتور را ایفا می‌کنند. با اتصال جریان برق به استاتور، میدان مغناطیسی ایجاد و به روتور القا می‌گردد. میدان مغناطیسی ایجاد شده در نقاطی قطع و با القای جریان برق به وسیله سیم پیچ‌های استاتور، سیم پیچ‌های تعبیه شده روی روتور باردار شده و کابین به حرکت در می‌آید؛ بنابراین در این آسانسورها اجزایی نظیر وزنه تعادل، کابل فولادی، موتورخانه و .. وجود نخواهد داشت. آسانسورهای مغناطیسی بسیار ایمن‌تر از آسانسورهای معمولی بوده اما از لحاظ قیمتی بسیار گران‌تر می‌باشند.

آسانسورها اجزای مختلفی دارند که عبارتند از:

اجزای آسانسور:

1-تابلو فرمان                                5-یوک کابین                           9-شالتر

2-تابلو برق سه فاز                         6-جعبه رویزیون                       10-پاراشوت

3-فلکه هرزگرد                              7-تراولینگ کابل                      11-وزنه تعادل

4-گاورنر                                       8-پشت بند                             12-کفشک

 

مجموعه: فعالیت های ما خواندن 6684 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش:

جستجو